Results By Event
46th Annual Lakeside Masters Long Course Invitational
Saturday, July 29, 2023 - Sunday, July 30, 2023
Search Criteria
Results
Events
1
1500M Free LC
2
800M Free LC
5
F 100M Free LC
6
M 100M Free LC
7
F 200M Breast LC
8
M 200M Breast LC
9
F 100M Back LC
10
M 100M Back LC
11
F 50M Fly LC
12
M 50M Fly LC
13
F 400M IM LC
14
M 400M IM LC
15
F 50M Back LC
16
M 50M Back LC
17
F 100M Fly LC
18
M 100M Fly LC
19
F 200M Free LC
20
M 200M Free LC
21
F 50M Breast LC
22
M 50M Breast LC
24
F 400M Free LC
25
M 400M Free LC
27
F 200M Fly LC
28
M 200M Fly LC
29
F 100M Breast LC
30
M 100M Breast LC
31
F 200M Back LC
32
M 200M Back LC
33
F 50M Free LC
34
M 50M Free LC
35
F 200M IM LC
36
M 200M IM LC
Age
Groups
18-24 F
18-24 M
25-29 F
25-29 M
30-34 F
30-34 M
35-39 F
35-39 M
40-44 F
40-44 M
45-49 F
45-49 M
50-54 F
50-54 M
55-59 F
55-59 M
60-64 F
60-64 M
65-69 F
65-69 M
70-74 F
70-74 M
75-79 F
75-79 M
80-84 F
80-84 M
85-89 F
85-89 M
90-94 F
90-94 M
95-99 F
95-99 M
100-104 F
100-104 M
105-109 F
105-109 M
Swimmers
Amelia Fair
Amy Pope
Amy Saurer
Andrew Adams
Annah Van Gheem
Anne Kendrick
Bob Rueff
Brian Teske
Bruce Young
Caitlin Gagnon
Carlton Arnold
Caroline Donnelly
Caroline Pieroni
Carrie Graham
Catherine Maloney
Cork Haberek
Dana Holbrook
Daniel Rogers
David Caldwell
Debbie Utz
Dianne Powers
Donald Cooper
Drew Perkins
Elizabeth Subjeck
Emily Jandacek
Erika Ford-Clement
Faith Hyde
Frances Jones
Frank Diebold
Grace Nafziger
Gregory Willett
Ivan Prudencio
James Luebbe
James Ritter
Jeanne Pettinichi
Jennifer Brey
Jon Shastid
Joyce Voit
Julia Howard
Julie May
Jutta Schickore
Kathryn Kissinger
Katrina Edwards
Kimberly Rogers
Laura Walker
Leslie Enander
Linda Hubbuch
Margaret Phillips
Marie Ruf
Mark Lowney
Mark Wachendorf
Martha Erickson
Meg Smath
Megan Penrod
Michael Radmacher
Mindy Johns
Nancy Ackerson
Neil Wasserman
Nolan Smith
Norah Kute
Pamela Luebbe
Patricia Baldwin
Paul Reinhart
Peter Finn
Philip Wilder
Polly Volski
Richard Ransdell
Robert Wright
Ross Battoclette
Sally Wilson
Sara Wood
Scott Cooksey
Shannon Davis
Shannon Thomas
Stephanie Phillips
Stephen Bradley
Steve Porter
Susan Hamann
Susan Pollard
Susan Ritter
Susie Shuck
Thomas Gurucharri
Thomas Mester
Tim Kute
Tim Mickelborough
Tita Arnold
Tom Weyhrauch
Tricia Baldwin
Wendy Medley
Clubs
BEST
CCMKY
CM
CMAC
COAS
DOC
DSMY
INDY
LAKE
NASH
NAST
PCY
PSM
SKY
SLM
UC17
UC41
WILDK
Name
Club
Age
Group
Sex
Swim
Time
Place
Event 1 Mixed 1500 LC M Free
Julie May
BEST
55-59
Female
NS
Grace Nafziger
BEST
30-34
Female
NS
James Ritter
COAS
65-69
Male
NS
Jutta Schickore
DOC
55-59
Female
NS
Robert Wright
DOC
65-69
Male
NS
Tricia Baldwin
LAKE
30-34
Female
NS
Leslie Enander
LAKE
60-64
Female
NS
Linda Hubbuch
LAKE
75-79
Female
NS
Norah Kute
LAKE
65-69
Female
NS
Wendy Medley
LAKE
65-69
Female
NS
Caroline Pieroni
LAKE
40-44
Female
NS
Amy Saurer
LAKE
55-59
Female
NS
Donald Cooper
NASH
65-69
Male
NS
Martha Erickson
NASH
70-74
Female
NS
Susan Hamann
PCY
60-64
Female
NS
Neil Wasserman
PCY
65-69
Male
NS
Stephen Bradley
SLM
30-34
Male
NS
Mark Lowney
SKY
55-59
Male
NS
Thomas Mester
SLM
70-74
Male
NS
Event 2 Mixed 800 LC M Free
Julia Howard
SLM
45-49
Female
NS
Margaret Phillips
SLM
50-54
Female
NS
Anne Kendrick
NASH
70-74
Female
NS
Amy Pope
LAKE
60-64
Female
NS
Michael Radmacher
LAKE
70-74
Male
NS
Tim Kute
LAKE
75-79
Male
NS
David Caldwell
LAKE
40-44
Male
NS
Dianne Powers
INDY
60-64
Female
NS
Susie Shuck
INDY
55-59
Female
NS
Daniel Rogers
DOC
65-69
Male
NS
Philip Wilder
WILDK
70-74
Male
NS
Event 5 Female 100 LC M Free
Tita Arnold
WILDK
80-84
Female
NS
Susan Ritter
COAS
65-69
Female
NS
Amelia Fair
INDY
18-24
Female
NS
Carrie Graham
INDY
18-24
Female
NS
Annah Van Gheem
INDY
18-24
Female
NS
Susan Pollard
INDY
75-79
Female
NS
Shannon Davis
LAKE
40-44
Female
NS
Linda Hubbuch
LAKE
75-79
Female
NS
Erika Ford-Clement
LAKE
25-29
Female
NS
Leslie Enander
LAKE
60-64
Female
NS
Katrina Edwards
LAKE
30-34
Female
NS
Pamela Luebbe
LAKE
60-64
Female
NS
Megan Penrod
LAKE
40-44
Female
NS
Amy Saurer
LAKE
55-59
Female
NS
Marie Ruf
LAKE
70-74
Female
NS
Anne Kendrick
NASH
70-74
Female
NS
Sally Wilson
LAKE
60-64
Female
NS
Shannon Thomas
LAKE
55-59
Female
NS
Susan Hamann
PCY
60-64
Female
NS
Catherine Maloney
PCY
40-44
Female
NS
Margaret Phillips
SLM
50-54
Female
NS
Polly Volski
PCY
55-59
Female
NS
Laura Walker
PCY
60-64
Female
NS
Event 6 Male 100 LC M Free
Tom Weyhrauch
PSM
65-69
Male
NS
Jon Shastid
SLM
75-79
Male
NS
Gregory Willett
SLM
25-29
Male
NS
Bob Rueff
LAKE
75-79
Male
NS
Michael Radmacher
LAKE
70-74
Male
NS
Tim Kute
LAKE
75-79
Male
NS
James Luebbe
LAKE
55-59
Male
NS
Bruce Young
INDY
65-69
Male
NS
David Caldwell
LAKE
40-44
Male
NS
Frank Diebold
LAKE
75-79
Male
NS
James Ritter
COAS
65-69
Male
NS
Tim Mickelborough
DOC
55-59
Male
NS
Ross Battoclette
CM
30-34
Male
NS
Andrew Adams
CMAC
30-34
Male
NS
Steve Porter
UC41
80-84
Male
NS
Drew Perkins
UC41
45-49
Male
NS
Event 7 Female 200 LC M Breast
Faith Hyde
INDY
25-29
Female
NS
Stephanie Phillips
INDY
40-44
Female
NS
Katrina Edwards
LAKE
30-34
Female
NS
Catherine Maloney
PCY
40-44
Female
NS
Julia Howard
SLM
45-49
Female
NS
Dana Holbrook
SLM
50-54
Female
NS
Event 8 Male 200 LC M Breast
Neil Wasserman
PCY
65-69
Male
NS
Brian Teske
NAST
40-44
Male
NS
Mark Wachendorf
DSMY
55-59
Male
NS
Philip Wilder
WILDK
70-74
Male
NS
Event 9 Female 100 LC M Back
Tita Arnold
WILDK
80-84
Female
NS
Stephanie Phillips
INDY
40-44
Female
NS
Susie Shuck
INDY
55-59
Female
NS
Dianne Powers
INDY
60-64
Female
NS
Kimberly Rogers
DOC
60-64
Female
NS
Leslie Enander
LAKE
60-64
Female
NS
Linda Hubbuch
LAKE
75-79
Female
NS
Caroline Donnelly
LAKE
60-64
Female
NS
Tricia Baldwin
LAKE
30-34
Female
NS
Joyce Voit
LAKE
85-89
Female
NS
Amy Pope
LAKE
60-64
Female
NS
Marie Ruf
LAKE
70-74
Female
NS
Mindy Johns
SLM
60-64
Female
NS
Event 10 Male 100 LC M Back
Thomas Mester
SLM
70-74
Male
NS
Ivan Prudencio
SLM
18-24
Male
NS
Bob Rueff
LAKE
75-79
Male
NS
Event 11 Female 50 LC M Fly
Caroline Pieroni
LAKE
40-44
Female
NS
Shannon Thomas
LAKE
55-59
Female
NS
Sally Wilson
LAKE
60-64
Female
NS
Susan Hamann
PCY
60-64
Female
NS
Laura Walker
PCY
60-64
Female
NS
Patricia Baldwin
LAKE
65-69
Female
NS
Erika Ford-Clement
LAKE
25-29
Female
NS
Faith Hyde
INDY
25-29
Female
NS
Amelia Fair
INDY
18-24
Female
NS
Jutta Schickore
DOC
55-59
Female
NS
Event 12 Male 50 LC M Fly
Mark Wachendorf
DSMY
55-59
Male
NS
Tim Mickelborough
DOC
55-59
Male
NS
Andrew Adams
CMAC
30-34
Male
NS
Ross Battoclette
CM
30-34
Male
NS
James Luebbe
LAKE
55-59
Male
NS
Bruce Young
INDY
65-69
Male
NS
Tom Weyhrauch
PSM
65-69
Male
NS
Stephen Bradley
SLM
30-34
Male
NS
Carlton Arnold
SLM
70-74
Male
NS
Brian Teske
NAST
40-44
Male
NS
Event 13 Female 400 LC M IM
Anne Kendrick
NASH
70-74
Female
NS
Dana Holbrook
SLM
50-54
Female
NS
Annah Van Gheem
INDY
18-24
Female
NS
Event 14 Male 400 LC M IM
James Ritter
COAS
65-69
Male
NS
Robert Wright
DOC
65-69
Male
NS
Neil Wasserman
PCY
65-69
Male
NS
Philip Wilder
WILDK
70-74
Male
NS
Event 15 Female 50 LC M Back
Tita Arnold
WILDK
80-84
Female
NS
Meg Smath
WILDK
65-69
Female
NS
Laura Walker
PCY
60-64
Female
NS
Mindy Johns
SLM
60-64
Female
NS
Anne Kendrick
NASH
70-74
Female
NS
Debbie Utz
LAKE
70-74
Female
NS
Shannon Thomas
LAKE
55-59
Female
NS
Joyce Voit
LAKE
85-89
Female
NS
Sara Wood
NAST
80-84
Female
NS
Catherine Maloney
PCY
40-44
Female
NS
Caroline Pieroni
LAKE
40-44
Female
NS
Megan Penrod
LAKE
40-44
Female
NS
Amy Pope
LAKE
60-64
Female
NS
Marie Ruf
LAKE
70-74
Female
NS
Carrie Graham
INDY
18-24
Female
NS
Faith Hyde
INDY
25-29
Female
NS
Stephanie Phillips
INDY
40-44
Female
NS
Kimberly Rogers
DOC
60-64
Female
NS
Susan Pollard
INDY
75-79
Female
NS
Caroline Donnelly
LAKE
60-64
Female
NS
Shannon Davis
LAKE
40-44
Female
NS
Erika Ford-Clement
LAKE
25-29
Female
NS
Linda Hubbuch
LAKE
75-79
Female
NS
Leslie Enander
LAKE
60-64
Female
NS
Event 16 Male 50 LC M Back
Frank Diebold
LAKE
75-79
Male
NS
Ross Battoclette
CM
30-34
Male
NS
Andrew Adams
CMAC
30-34
Male
NS
Mark Wachendorf
DSMY
55-59
Male
NS
Bob Rueff
LAKE
75-79
Male
NS
Paul Reinhart
LAKE
70-74
Male
NS
Thomas Mester
SLM
70-74
Male
NS
Ivan Prudencio
SLM
18-24
Male
NS
Steve Porter
UC41
80-84
Male
NS
Event 17 Female 100 LC M Fly
Jutta Schickore
DOC
55-59
Female
NS
Susie Shuck
INDY
55-59
Female
NS
Annah Van Gheem
INDY
18-24
Female
NS
Event 18 Male 100 LC M Fly
Bruce Young
INDY
65-69
Male
NS
Gregory Willett
SLM
25-29
Male
NS
Stephen Bradley
SLM
30-34
Male
NS
Carlton Arnold
SLM
70-74
Male
NS
Event 19 Female 200 LC M Free
Dana Holbrook
SLM
50-54
Female
NS
Polly Volski
PCY
55-59
Female
NS
Margaret Phillips
SLM
50-54
Female
NS
Susan Hamann
PCY
60-64
Female
NS
Shannon Thomas
LAKE
55-59
Female
NS
Leslie Enander
LAKE
60-64
Female
NS
Wendy Medley
LAKE
65-69
Female
NS
Susie Shuck
INDY
55-59
Female
NS
Dianne Powers
INDY
60-64
Female
NS
Stephanie Phillips
INDY
40-44
Female
NS
Faith Hyde
INDY
25-29
Female
NS
Jutta Schickore
DOC
55-59
Female
NS
Susan Ritter
COAS
65-69
Female
NS
Event 20 Male 200 LC M Free
Tim Mickelborough
DOC
55-59
Male
NS
Ross Battoclette
CM
30-34
Male
NS
Robert Wright
DOC
65-69
Male
NS
Mark Wachendorf
DSMY
55-59
Male
NS
Tim Kute
LAKE
75-79
Male
NS
Bruce Young
INDY
65-69
Male
NS
Brian Teske
NAST
40-44
Male
NS
Jon Shastid
SLM
75-79
Male
NS
Gregory Willett
SLM
25-29
Male
NS
Thomas Mester
SLM
70-74
Male
NS
Mark Lowney
SKY
55-59
Male
NS
Neil Wasserman
PCY
65-69
Male
NS
Tom Weyhrauch
PSM
65-69
Male
NS
Drew Perkins
UC41
45-49
Male
NS
Event 21 Female 50 LC M Breast
Meg Smath
WILDK
65-69
Female
NS
Polly Volski
PCY
55-59
Female
NS
Mindy Johns
SLM
60-64
Female
NS
Julia Howard
SLM
45-49
Female
NS
Catherine Maloney
PCY
40-44
Female
NS
Debbie Utz
LAKE
70-74
Female
NS
Sally Wilson
LAKE
60-64
Female
NS
Anne Kendrick
NASH
70-74
Female
NS
Amy Saurer
LAKE
55-59
Female
NS
Amy Pope
LAKE
60-64
Female
NS
Pamela Luebbe
LAKE
60-64
Female
NS
Caroline Pieroni
LAKE
40-44
Female
NS
Annah Van Gheem
INDY
18-24
Female
NS
Susan Pollard
INDY
75-79
Female
NS
Patricia Baldwin
LAKE
65-69
Female
NS
Katrina Edwards
LAKE
30-34
Female
NS
Amelia Fair
INDY
18-24
Female
NS
Faith Hyde
INDY
25-29
Female
NS
Stephanie Phillips
INDY
40-44
Female
NS
Event 22 Male 50 LC M Breast
Andrew Adams
CMAC
30-34
Male
NS
James Luebbe
LAKE
55-59
Male
NS
Frank Diebold
LAKE
75-79
Male
NS
David Caldwell
LAKE
40-44
Male
NS
Peter Finn
DOC
65-69
Male
NS
Brian Teske
NAST
40-44
Male
NS
Tom Weyhrauch
PSM
65-69
Male
NS
Steve Porter
UC41
80-84
Male
NS
Philip Wilder
WILDK
70-74
Male
NS
Event 24 Female 400 LC M Free
Elizabeth Subjeck
UC17
30-34
Female
NS
Meg Smath
WILDK
65-69
Female
NS
Tita Arnold
WILDK
80-84
Female
NS
Polly Volski
PCY
55-59
Female
NS
Laura Walker
PCY
60-64
Female
NS
Jennifer Brey
SLM
45-49
Female
NS
Caitlin Gagnon
PCY
25-29
Female
NS
Julia Howard
SLM
45-49
Female
NS
Jeanne Pettinichi
SLM
60-64
Female
NS
Margaret Phillips
SLM
50-54
Female
NS
Martha Erickson
NASH
70-74
Female
NS
Emily Jandacek
PCY
35-39
Female
NS
Amy Saurer
LAKE
55-59
Female
NS
Amy Pope
LAKE
60-64
Female
NS
Caroline Donnelly
LAKE
60-64
Female
NS
Wendy Medley
LAKE
65-69
Female
NS
Linda Hubbuch
LAKE
75-79
Female
NS
Grace Nafziger
BEST
30-34
Female
NS
Kathryn Kissinger
CCMKY
30-34
Female
NS
Julie May
BEST
55-59
Female
NS
Susan Ritter
COAS
65-69
Female
NS
Dianne Powers
INDY
60-64
Female
NS
Jutta Schickore
DOC
55-59
Female
NS
Event 25 Male 400 LC M Free
Robert Wright
DOC
65-69
Male
NS
James Ritter
COAS
65-69
Male
NS
Tim Mickelborough
DOC
55-59
Male
NS
Daniel Rogers
DOC
65-69
Male
NS
Scott Cooksey
BEST
30-34
Male
NS
Bruce Young
INDY
65-69
Male
NS
Michael Radmacher
LAKE
70-74
Male
NS
Nolan Smith
SLM
25-29
Male
NS
Thomas Mester
SLM
70-74
Male
NS
Mark Lowney
SKY
55-59
Male
NS
Thomas Gurucharri
SKY
75-79
Male
NS
Event 27 Female 200 LC M Fly
Dana Holbrook
SLM
50-54
Female
NS
Nancy Ackerson
LAKE
60-64
Female
NS
Jutta Schickore
DOC
55-59
Female
NS
Event 28 Male 200 LC M Fly
Robert Wright
DOC
65-69
Male
NS
Andrew Adams
CMAC
30-34
Male
NS
Cork Haberek
SKY
65-69
Male
NS
Carlton Arnold
SLM
70-74
Male
NS
Nolan Smith
SLM
25-29
Male
NS
Gregory Willett
SLM
25-29
Male
NS
Event 29 Female 100 LC M Breast
Julia Howard
SLM
45-49
Female
NS
Jeanne Pettinichi
SLM
60-64
Female
NS
Amy Pope
LAKE
60-64
Female
NS
Amy Saurer
LAKE
55-59
Female
NS
Emily Jandacek
PCY
35-39
Female
NS
Catherine Maloney
PCY
40-44
Female
NS
Patricia Baldwin
LAKE
65-69
Female
NS
Katrina Edwards
LAKE
30-34
Female
NS
Frances Jones
LAKE
60-64
Female
NS
Meg Smath
WILDK
65-69
Female
NS
Event 30 Male 100 LC M Breast
Tim Kute
LAKE
75-79
Male
NS
James Luebbe
LAKE
55-59
Male
NS
Ross Battoclette
CM
30-34
Male
NS
Event 31 Female 200 LC M Back
Julie May
BEST
55-59
Female
NS
Kathryn Kissinger
CCMKY
30-34
Female
NS
Dianne Powers
INDY
60-64
Female
NS
Susie Shuck
INDY
55-59
Female
NS
Leslie Enander
LAKE
60-64
Female
NS
Linda Hubbuch
LAKE
75-79
Female
NS
Caroline Donnelly
LAKE
60-64
Female
NS
Tricia Baldwin
LAKE
30-34
Female
NS
Joyce Voit
LAKE
85-89
Female
NS
Dana Holbrook
SLM
50-54
Female
NS
Jennifer Brey
SLM
45-49
Female
NS
Tita Arnold
WILDK
80-84
Female
NS
Elizabeth Subjeck
UC17
30-34
Female
NS
Event 32 Male 200 LC M Back
Nolan Smith
SLM
25-29
Male
NS
Robert Wright
DOC
65-69
Male
NS
James Ritter
COAS
65-69
Male
NS
Event 33 Female 50 LC M Free
Susan Ritter
COAS
65-69
Female
NS
Kimberly Rogers
DOC
60-64
Female
NS
Kathryn Kissinger
CCMKY
30-34
Female
NS
Dianne Powers
INDY
60-64
Female
NS
Patricia Baldwin
LAKE
65-69
Female
NS
Nancy Ackerson
LAKE
60-64
Female
NS
Erika Ford-Clement
LAKE
25-29
Female
NS
Katrina Edwards
LAKE
30-34
Female
NS
Shannon Davis
LAKE
40-44
Female
NS
Margaret Phillips
SLM
50-54
Female
NS
Jeanne Pettinichi
SLM
60-64
Female
NS
Julia Howard
SLM
45-49
Female
NS
Laura Walker
PCY
60-64
Female
NS
Polly Volski
PCY
55-59
Female
NS
Joyce Voit
LAKE
85-89
Female
NS
Debbie Utz
LAKE
70-74
Female
NS
Catherine Maloney
PCY
40-44
Female
NS
Emily Jandacek
PCY
35-39
Female
NS
Sara Wood
NAST
80-84
Female
NS
Amy Saurer
LAKE
55-59
Female
NS
Marie Ruf
LAKE
70-74
Female
NS
Pamela Luebbe
LAKE
60-64
Female
NS
Megan Penrod
LAKE
40-44
Female
NS
Elizabeth Subjeck
UC17
30-34
Female
NS
Tita Arnold
WILDK
80-84
Female
NS
Event 34 Male 50 LC M Free
Steve Porter
UC41
80-84
Male
NS
Drew Perkins
UC41
45-49
Male
NS
Michael Radmacher
LAKE
70-74
Male
NS
Richard Ransdell
LAKE
60-64
Male
NS
Paul Reinhart
LAKE
70-74
Male
NS
Bob Rueff
LAKE
75-79
Male
NS
Carlton Arnold
SLM
70-74
Male
NS
Thomas Gurucharri
SKY
75-79
Male
NS
Thomas Mester
SLM
70-74
Male
NS
Jon Shastid
SLM
75-79
Male
NS
Ivan Prudencio
SLM
18-24
Male
NS
Gregory Willett
SLM
25-29
Male
NS
James Luebbe
LAKE
55-59
Male
NS
David Caldwell
LAKE
40-44
Male
NS
Frank Diebold
LAKE
75-79
Male
NS
Scott Cooksey
BEST
30-34
Male
NS
Ross Battoclette
CM
30-34
Male
NS
Andrew Adams
CMAC
30-34
Male
NS
Tim Mickelborough
DOC
55-59
Male
NS
James Ritter
COAS
65-69
Male
NS
Event 35 Female 200 LC M IM
Kathryn Kissinger
CCMKY
30-34
Female
NS
Tricia Baldwin
LAKE
30-34
Female
NS
Wendy Medley
LAKE
65-69
Female
NS
Frances Jones
LAKE
60-64
Female
NS
Jeanne Pettinichi
SLM
60-64
Female
NS
Jennifer Brey
SLM
45-49
Female
NS
Dana Holbrook
SLM
50-54
Female
NS
Caroline Pieroni
LAKE
40-44
Female
NS
Elizabeth Subjeck
UC17
30-34
Female
NS
Event 36 Male 200 LC M IM
Michael Radmacher
LAKE
70-74
Male
NS
Thomas Gurucharri
SKY
75-79
Male
NS
Tom Weyhrauch
PSM
65-69
Male
NS
Gregory Willett
SLM
25-29
Male
NS
Nolan Smith
SLM
25-29
Male
NS
Tim Kute
LAKE
75-79
Male
NS
Bruce Young
INDY
65-69
Male
NS
Scott Cooksey
BEST
30-34
Male
NS
Tim Mickelborough
DOC
55-59
Male
NS